Innowacyjne metody leczenia ortodontycznego dorosłych

< Wróć do wpisów

Nowoczesny system prostowania zębów za pomocą zestawu przezroczystych nakładek wykonanych z termokurczliwego materiału to obecnie jedna z najbardziej innowacyjnych i komfortowych metod leczenia ortodontycznego. Nakładki wykonuje się na podstawie cyfrowej analizy zębów pacjenta.

Nakładki Invisalign oraz Clear Aligner służą stopniowemu, kontrolowanemu przemieszczaniu zębów. W przypadku tej metody ortodonta kontroluje zarówno zakres, jak i czas przemieszczania zębów. Plan leczenia jest więc szczegółowo rozpisany, a co za tym idzie – daje on możliwość niezwykle precyzyjnego oddziaływania na zęby. Nakładki powinno się nosić ok. 20-22 godzin na dobę.

Dlaczego warto zdecydować się na leczenie nakładkowe?

Największą zaletą ortodontycznego leczenia nakładkowego jest dyskrecja. Aparat wykonany jest z estetycznego, przezroczystego materiału, który nie rzuca się w oczy. Niezaprzeczalny atut stanowi również wygoda i komfort noszenia – szyna nie rani dziąseł i nie powoduje stanów zapalnych w jamie ustnej tak jak tradycyjne systemy mocowane za pomocą zamków i drutów.

Ponadto jest ona mobilna, zdejmuje się ją na przykład na czas jedzenia czy mycia zębów. To niezwykłe udogodnienie, ponieważ stosowanie nakładki nie narzuca zmiany diety – pacjent może więc swobodnie jeść ulubione potrawy. Ortodontyczna metoda nakładkowa pozwala też na utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, zmniejszając przy tym ryzyko powstania próchnicy, odwapnienia szkliwa czy stanów zapalnych dziąseł.

Nakładki Invisalign i Clear Aligner są praktycznie bezawaryjne, podczas gdy w tradycyjnym aparacie stałym nierzadko zdarzają się różnego rodzaju uszkodzenia, konieczne do skonsultowania z ortodontą. Przewagą leczenia nakładkowego jest również jego czas, zazwyczaj o wiele krótszy niż w przypadku tradycyjnego leczenia aparatami stałymi.

Ortodontyczne leczenie nakładkowe – dla kogo?

Do leczenia aparatami nakładkowymi kwalifikuje się ponad 90% pacjentów. Leczenie metodą Invisalign pozwala zredukować praktycznie wszystkie rodzaje wad zgryzu, również te bardzo skomplikowane, takie jak przodozgryz, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy czy zgryz głęboki. Aparaty nakładkowe to idealny wybór dla tych pacjentów, którzy cenią sobie estetyczny wygląd, dyskrecję i komfort. Polecane są nie tylko osobom dorosłym, ale i młodzieży.

Metody leczenia ortodontycznego: Invisalign a Clear Aligner – różnice

W przypadku metody Clear Aligner pacjent otrzymuje 3 nakładki o różnych grubościach. Pacjenci, którzy zdecydują się zaś na metodę Invisalign, otrzymują określoną indywidualnie liczbę nakładek (zazwyczaj jest ich 7-8).

Niewątpliwie szersze zastosowanie ma metoda Invisalign – pozwala ona bowiem precyzyjnie skorygować nawet bardzo skomplikowane wady zgryzu. Jest przy tym jednak o wiele droższym rozwiązaniem.

LECZENIE NAKŁADKOWE KROK PO KROKU

1. Konsultacja

Podczas pierwszej wizyty ortodonta dokładnie analizuje zgryz i stan uzębienia pacjenta, nakreśla szczegóły ortodontycznego leczenia nakładkowego.

2. Diagnostyka

W naszej klinice oferujemy również estetyczne licówki porcelanowe. Są to cienkie płytki przyklejane do przedniej powierzchni zęba. Służą eliminowaniu nieestetycznych szpar między zębami i ubytków, korekty kształtu, ustawienia oraz barwy zębów. Ogromnym atutem licówek jest ich odporność na przebarwienia i wieloletnia wytrzymałość.

3. Plan leczenia

Ząb złamany lub zniszczony przez próchnicę odbudowujemy wkładem koronowo-korzeniowym, wykonanym z włókna szklanego, metali nieszlachetnych lub ceramiki. Składa się on z części korzeniowej i koronowej, będącej filarem protetycznym dla korony protetycznej lub mostu. Pozwala on na estetyczną odbudowę zęba nawet po leczeniu endodontycznym, po którym pozostał jedynie korzeń zęba.

4. Leczenie

Stosujemy je w celu protetycznego uzupełnienia braku jednego lub kilku zębów. Składają się z koron protetycznych osadzonych na sąsiadujących zębach lub implantokoronach oraz przęsła odbudowującego brakujące zęby. Podobnie jak korony protetyczne mogą być wykonane z różnych rodzajów materiałów.

5. Kontrola

W sytuacji, gdy z jakichkolwiek przyczyn niemożliwe jest zastosowanie stałych uzupełnień (mostów czy implantokoron), oferujemy protezy ruchome: akrylowe częściowe (podpierające się za pomocą klamer na sąsiadujących zębach), akrylowe całkowite (stosowane w przypadku bezzębia) oraz protezy szkieletowe (wykonane z akrylu, o metalowym szkielecie, mocowane za pomocą klamer lub bezklamrowe).

6. Retencja

Po zakończonym leczeniu nakładkowym przez kolejne kilka lat zaleca się stosowanie retencji w postaci nakładek.

umów wizytę